Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 121 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

29 kwietnia 1986 rok..

piątek, 10 listopada 2006 16:13
Skocz do komentarzy

                       ...Czarnobyl...                     

        26 kwietnia 1986 rok (poniedziałek rano) 

                                     

 -elektrownia atomowa Fosmark w Szwecji, półtora tysiąca kilometrów na północ od miasta Czarnobyl.
Pracownicy opuszczają elektrownię ze względu na podwyższony poziom skażenia wykryty podczas rutynowej kontroli dozymetrycznej. W tym samym czasie szwedzkie stacje meteorologiczne rejestrują pojawienie się radioaktywnych cząstek w powietrzu napływających znad Bałtyku. Analiza wykazuje, że są to cząstki pochodzące z reaktora atomowego, a kierunek ich przemieszczania, że pochodzą z którego z radzieckich reaktorów. Szwedzcy dyplomaci natychmiast otrzymują polecenie uzyskania informacji w Moskwie, ale nie dowiadują się niczego.

O godzinie 21.00 (czasu moskiewskiego) agencja TASS wydaje lakoniczne oświadczenie:
"Doszło do awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Uszkodzony został jeden z reaktorów. Przedsięwzięto środki w celu usunięcia następstw awarii. Poszkodowanym udziela się pomocy. Powołana została specjalna komisja rządowa."


O godz. 7:00, 26 kwietnia, placówka Służby Pomiaru Skażeń Promieniotwórczych (SPSP) w Mikołajkach stwierdza kilkakrotny wzrost mocy dawki promieniowania gamma i około siedmiusetkrotny wzrost ogólnej radioaktywności beta w powietrzu. O godzinie 9:00 wiadomość ta dociera do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR). Mniej więcej w tym samym czasie silne skażenie powierzchni gruntu dają pomiary przed budynkiem CLOR. O godzinie 10:00 w trybie alarmowym zaczynają prowadzić pomiary 24 jednostki SPSP. Stężenie promieniotwórczego cezu-137 w stolicy Polski Warszawie osiąga 3300 mBq/m2 czyli jest 80000 razy większe niż normalne, a stężenie jodu-131 - wcześniej niemal zupełnie niewykrywalnego - 100000 mBq/m2. 29 kwietnia wszystkie stacje SPSP pracują już w trybie alarmowym...

                                                 

                                             

                           MISATO DUCHÓW

Bezludna Prypeć jest dzisiaj miasteczkiem duchów. Opuszczone mieszkania w betonowych blokach straszą pozostawionymi przez dzieci gumowymi lalkami, skrzypiącymi drzwiami, póżółkłymi rodzinnymi zdjęciami. Karuzele w nigdy nie otwartym wesołym miasteczku poruszają się sennie, napędzane cichym wiatrem. Ulica imienia Kurczatowa stoi porośnięta porostami, które potrafiły przystosować się do promieniotwórczego środowiska. Dom Kultury jest pusty.  

                                               

                    

     Pociągi, które dojechały do kresu swej podróży na wieczne czasy, długie kolumny samochodów zatrzymane w gigantycznym korku, który już nigdy nie ruszy, wnętrze przedszkola, gdzie już nikt i nigdy nie pozbiera rozrzuconych zabawek i nie spocznie na leżaczkach przeznaczonych na poobiednią sjestę, sarkofag z ziemi i betonu skrywający ukryte pod nim zło... 

 

 I zieleń, przesadnie wybujała zieleń niczym nie okiełznanej przyrody wdzierająca się do wnętrz opuszczonych domostw, rozsadzająca betonowe płyty blokowisk, gdzie w szczelnie zamkniętych oknach odbija się krwawym blaskiem zachodzące słońce.

 

Tych okien też nikt już nie otworzy za naszego życia, żadna głowa nie wychyli się zza firanki i nie zawoła w stronę podwórka: -Sasza, Tania! Obiad na stole!

 

W tych domach nikt już nie mieszka, nie słychać żadnych śmiechów i nawoływań, nie słychać ptasich treli, nie zaszczeka pies...

 

To miasto umarło cywilną śmiercią w dniu, gdy nastąpił Wielki Wybuch Reaktora Atomowego.

To miasto nazywa się Czarnobyl...

                                       

     Bezpośrednio w wyniku katastrofy zmarło 30 osób, ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 130 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną. Reaktor typu RBMK-1000, który uległ awarii, pokryto betonowo-stalową osłoną; pozostałe trzy reaktory pracowały dalej, ostatni z nich (numer 3 - sąsiadujący z tym uległym awarii w 1986 r. pracował do 2000 r. Obecnie trwa remont osłony reaktora 4. Już w tym roku mają rozpocząć się prace nad podobną do hangaru przesuwną budowlą, która odizoluje ruinę do czasu ostatecznego rozwiązania. Kilkaset metrów od uszkodzonego reaktora wznoszone będą metalowe łuki, które połączone zostaną w jedną strukturę. Konstrukcja o wymiarach 150 na 200 m zostanie nasunięta na miejsce po betonowych szynach.

                                         

          Czarnobyl zniszczył nie tylko życie ludziom żyjących w 1986 roku ale także dzieciom nienarodzonym, a także zwierzętom...

 

                                                                    Pamiętajmy o nich...

                                         

        

 

 


,

  

                                                

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 17 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  31 562  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Archiwum

O moim bloogu

Blog jest poświęcony ofiarom Czarnobyla...oraz Mieście Czarnobyl...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 31562

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl